INDYWIDUALNE
TRENINGI BOKSU TAJSKIEGO
www.dobry-trening.pl

Prezentacja sprzętu do boksu tajskiego

Muay thai czyli boks tajski to narodowy sport i sztuka walki w Tajlandii. Codziennie organizowane są w różnych częściach Tajlandii, twarde i zacięte walki, tajskich bokserów. (więcej o muay thai)

W Tajlandii produkowany jest też najlepszy sprzęt ochronny, w którym się trenuje i startuje. Wiodące marki to Twins, King, Windy, Fairtex, Raja. Oto krótka prezentacja i opis sprzętu jakiego się używa do treningu i walk w muay thai.

 

Do walk używa się jak w boksie, rękawic bokserskich. Na turniejach amatorskich walczy się w rękawicach 10- cio uncjowych (10 oz), na treningu dobre są 12 oz, a do sparingów większe i bezpieczniejsze 16 oz. Walki zawodowe muay thai w Tajlandii, rozgrywają się natomiast w rękawicach 8 oz (a czasami nawet 6 oz), które są lżejsze, łatwiej trafić i trudniej się obronić, przez co walki są bardziej widowiskowe. 

Rękawice do treningu "KING" 12 oz

Rękawice do treningu lub walk "TWINS" 10 oz

Rękawice zawodowe, wiązane do walk "WINDY" 10 oz

Rękawice kobiece "TWINS" 8 oz

Rękawice do sparingów "TWINS" 16 oz

Do pracy na worku, czy tarczach dobre są lżejsze i mniejsze tzw "przyżądówki".

Przyżądówki TWINS


 

Na treningach muay thai używa się też ochraniaczy piszczeli. Bardzo dobre, wytrzymałe i bezpieczne są marki "KING". Chodzi o to przecież żeby, nie skontuzjować się na treningu i móc walczyć na zawodach. Utwardzanie piszczeli, waleniem o słup jest mitem. Piszczele wystarczająco się uodpornią kopaniem na worek, czy w tarcze pao. W walkach zawodowych walczy się bez ochraniaczy, w turniejach amatorskich walczy się w cieńszych, materiałowych ochraniaczach. 

Ochraniacze piszczeli- treningowe "KING"

Na codziennych treningach dobrze jest też chronić swoją głowę, zakładając kask. Do sparingów polecany jest kask bokserski z zakrytymi łukami i podbródkiem. Na amatorskich turniejach kask musi mieć odkrytą twarz. Na walkach zawodowych walczy się bez kasku. 

Kask ochronny "TWINS" z łukami i podbródkiem

Kask z otwartą twarzą "KING"

Do walk muay thai obowiązkowy jest metalowy suspensor- ochraniacz krocza. Respektowany przez sędziów zarówno na walkach zawodowych i jak i amatorskich. 

Metalowy suspensor marki "TWINS" lub "WINDY"

Charakterystyczne też dla boksu tajskiego są kolorowe i rzucające się w oczy spodenki zawodników. W karate, judo, taekwondo są białe kimona; w kung fu różnego rodzaju uniformy. Natomiast w muay thai są krótkie, satynowe spodenki. Na spodenkach przeważnie są tajskie napisy, nazwy klubu, niektórzy zawodnicy mają swoje nazwisko czy reklamy.

Przykładowe spodenki do muay thai "TWINS" z nadrukiem 

Ja trenuje w sprzęcie TWINS i KING, jest on trwały i bezpieczny. Każdy produkt jest ręcznie szyty, a w rękawicach Twins walczą bokserzy na Stadionie Lumpiniee w Bangkoku. Sprzęt jest jednak produkowany w Tajlandii, przez co w Polsce mniej dostępny i kosztowny. Oficjalna strona marki TWINS: www.twinsspecial.com. Jeśli zależy nam na oszczędności, w solidny sprzęt do muay thai zaopatrzymy się łatwo w SportMasters.plJeśli jesteś zainteresowany prezentowanym sprzętem TWINS, KING, napisz na: biuro@thailand-promotion.pl


Artykuł napisany przez Wojciecha Kosowskiego